Staff List

Senior Leadership Team

Ms K Cardus Executive Headteacher (Trust) & Headteacher (CDS)
Mr R Morgan Senior Deputy Headteacher: ECA & Pastoral Care Y7-Y9
Mrs C Benard-Grosso BCAT Deputy Headteacher: Teaching & Learning
Mrs M Lawson Deputy Headteacher: ECA & Pastoral Care Y10-Y11
Mrs K Harrison Deputy Headteacher: Teaching & Learning
Mr R Henderson Assistant Headteacher: Curriculum & Achievement
Mr D Lee Associate Assistant Headteacher: Behaviour & Safety

Extended Leadership Team

Mr R Boyce Director of Mathematics
Miss K Burvill Director of English
Mr M Noone Director of Science

BCAT Business Management Team

Mr M Blake Trust ICT Strategy and Project Manager
Mrs R Light Trust Personnel and Marketing Manager
Mrs T Swift Trust Finance and Premises Manager

Heads of Year

Mrs L Howard Head of Year 7
Mrs J Carr Assistant Head of Year 7
Ms K Alexander Head of Year 8
Mrs J Clewley Assistant Head of Year 8
Mr L Taylor Head of Year 9
Mrs V Gore Assistant Head of Year 9
Miss L Lebby Head of Year 10
Mrs J Swinden Assistant Head of Year 10
Mr D Lee Head of Year 11
Mrs L Jones Assistant Head of Year 11

Art Department

Mr C McNally Lead Teacher
Mrs C Harrison Teacher
Mr P Saunders Teacher
Ms D Harrison Art Technician

Computing Department

Mr D Mitchell Lead Teacher
Mr M Dent Teacher

Design & Technology Department

Mrs E Fox Lead Teacher
Mrs L Howard Teacher / Head of Year 7
Miss J Bethke Teacher
Mrs J Philbrick Teacher
Mr G Fox DT Technician
Ms E Williams Food Technician

Drama / Performing Arts Department

Ms K Alexander Lead Teacher
Miss H Gore Teacher

English Department

Miss K Burvill Director of English
Miss M Rye 2nd in Department: KS3
Mrs E Endersby 2nd in Department: KS4
Mrs K Bennett Secondary Ready Lead
Ms S Toner Teacher
Mrs M Humphrys Teacher
Miss L Rapone Teacher
Ms N Card Teacher
Mrs J Shaw Teacher
Mrs A Hood Teacher

Geography Department

Miss L Butcher Lead Teacher of Geography
Mrs E Milligan Lead Teacher of Travel & Tourism
Miss K Harrison Teacher / Deputy Headteacher
Mr R Morgan Teacher / Senior Deputy Headteacher

History Department

Mr A Weller Lead Teacher
Mrs N Griffin Teacher
Mrs T Schers Teacher

Mathematics Department

Mr R Boyce Director of Mathematics
Mr B Ashong 2nd in Department
Mr A Baker 2nd in Department
Mr D Gonzalez-Bello Teacher
Miss A Johnson Teacher
Mrs B Pretorius Teacher
Mr C Whittaker Teacher
Mr I Searle Teacher
Miss L Brocklehurst Head of Secondary Ready Mathematics & Teacher of PE

MFL Department

Miss C Attwood Lead Teacher
Mrs C Harrison Teacher of Spanish / Art

Music Department

Mr J Speed Lead Teacher

PE Department

Mr D Lee Lead Teacher of PE / Associate Assistant Headteacher / Head of Year 11
Mrs A Cribben Teacher of PE
Miss L Lebby Teacher of PE / Head of Year 10
Mr J Masters Teacher of PE
Mr L Taylor Teacher of PE / Senior Lead Practitioner / Head of Year 9
Miss L Brocklehurst Teacher of PE & Head of Secondary Ready Mathematics

RE Department

Dr S Hannon Lead Teacher
Mrs M Lawson Teacher / Deputy Headteacher
Ms K Oborne Teacher

Science Department

Mr M Noone Director of Science
Mrs V Barrett 2nd in Science
Mr M Butterworth Lead Teacher of Physics
Mrs B Shepherd KS3 Co-ordinator
Mrs R Quaye Teacher
Mr R Henderson Teacher / Assistant Headteacher
Mr C Murrell Teacher
Mrs T Winsbury Teacher
Mrs K Pluckrose Teacher
Miss J Corby Senior Science Technician
Mrs D Greig HLTA

Sociology and Psychology Department

Mr S Wakefield Lead Teacher / Gifted & Talented Co-ordinator / Head of Sixth Form

Vocational Studies

Mrs K Lamprell Lead Teacher of Business Studies/Health & Social Care
Mrs M Langworthy Teacher of Health & Social Care, History & RE
Ms K Oborne Teacher of Health & Social Care & RE

Cover Supervisors

Mrs A Michaelidou Cover Supervisor

Hub/Student Support Department

Mrs L Dunbar Safeguarding and Welfare Officer
Ms S Spain Attendance Improvement Manager - KS4
Mrs D Swan Family Liaison Officer
Mrs Z Shrimpton Student Intervention Manager
Miss E Read Referral Unit Manager
Miss M Rockhill Referral Unit Manager
Mrs J Carr Assistant Head of Year 7
Mrs J Clewley Assistant Head of Year 8
Mrs V Gore Assistant Head of Year 9
Mrs J Swinden Assistant Head of Year 10
Mrs L Jones Assistant Head of Year 11

SEND Department

Miss K Harrison SENCo / Teacher of Geography / Deputy Headteacher
Miss H Cruttenden SENCo Assistant
Mrs J Furlong Deputy SENCo
Mrs S Lewis LTA: Cognition & Learning
Mr H Williams LTA: EAL Coordinator
Mr J Holloway TA: SEN Coordinator
Miss D Denbeigh TA: Specialist SIPD
Mrs M Derbyshire TA: Specialist SIPD
Miss J Cheek TA: Secondary Ready
Miss S Oxley-Moore TA: Secondary Ready
Mrs A Holton TA: VI
Miss A Ingram TA: VI
Mrs D Harris TA
Mrs A Segal TA
Miss J Chubb TA
Miss V Reed HLTA

Support Staff

Mrs R Light Trust Personnel and Marketing Manager
Mrs T Swift Trust Finance and Premises Manager
Mrs D Fitch PA to the Head of School / Office Manager
Miss N Adams Data Manager
Ms B Johnson Examinations Manager
Mrs M Darvell SLT Administrator
Mrs T Booth Receptionist
Mrs A Ormsby Personnel Assistant
Mrs J Reynolds Finance Assistant
Mrs C Levere Clerk to the Governors
Miss H Cruttenden Administraton Assistant / SENCo Assistant
Mrs C Elassri Administration Assistant / Reprographics
Mrs J Underwood Administration Assistant

ICT Support Staff

Mr M Blake Trust ICT Strategy and Project Manager
Mr D Savage Trust Lead ICT Technician
Mr J Ferris ICT Technician
Mr R Granger ICT Technician

Site Staff

Mr P March Site Manager
Mr M Saffery Assistant Site Manager
Mr T Pomeroy Caretaker